Úvodní stránka » O nás » 2.třída SLUNÍČKA

2.třída SLUNÍČKA

školní rok 2020/2021

Třídní učitelky: GARAJOVÁ Ivana a Bc. CHLACHULOVÁ Petra

Třída Sluníček se nachází v prvním patře budovy mateřské školy. V letošním školním roce 2020/2021 do ní dochází 28 dětí ve věku od 5 do 7 let, z toho 12 chlapců a 16 dívek. 18 dětí je předškolního věku z toho 5 dětí s odloženou školní docházkou.

Budova je dispozičně rozdělena tak, že do prvního patra procházíme po prostorném schodišti, opatřeném bezpečnostním zábradlím přizpůsobeném věku dětí. Chodbou se dostanete do nově vybavené šatny. Každá skříňka je opatřena fotkou dětí. V letošním roce se kvůli mimořádným bezpečnostním opatřením v souvislosti s COVID-19 upravily podmínky pro prezentaci výrobků dětí, jsou upevňovány tak, aby byla možná důkladná každodenní dezinfekce všech prostor, takže k dispozici jsou hlavně závěsné nástěnky a sítě. Přímo z šatny je možné projít do zrekonstruované umývárny s pěti umyvadly. Vlastní kartáčky děti kvůli mimořádným hygienickým opatřením v letošním roce používat prozatím nebudou. Vedle umyvadel jsou umístěny tekuté dávkovače mýdla, jednorázové ručníky a nově bude v každé umývárně dezinfekční prostředek v dávkovači. V odděleném prostoru se nachází pět toalet rozlišených na tři dívčí a dvě chlapecké pomocí obrázkových symbolů tzv. piktogramů.

Vnitřní prostory jsou rozděleny posuvnými dveřmi na hernu a třídu. Obě místnosti jsou zařízeny vkusným a funkčním nábytkem, otevřenými skříňkami a policemi pro hračky a činnosti dětí. Interiér je laděn do příjemné žluté „sluníčkové“ barvy oživené o módní prvky šedých odstínů. Hračky obou místností jsou pro lepší orientaci dětí uspořádány na centra aktivit, která byla již na začátku roku přizpůsobena potřebám dětí a upravena tak, aby poskytovala dostatečný a přehledný prostor pro veškeré nabízené hry. Děti samy si pak centra opatřily obrázkovými značkami pro lepší orientaci a lepší realizaci činností dle vlastního výběru. Rozšířili jsme centrum „stolních her“ o jednu skříň, hry se staly dostupnějšími a přehlednějšími a děti s nimi mohou bezpečně manipulovat. Centrum „stravování“ bylo upraveno tak, aby vytvářelo vlastní prostor a tím se dětem více otevřel koutek „knihovna“.  Každé dítě má své vlastní místo u stolečku. Herna je využívána v každodenních hrách, při řízených činnostech a k odpolední relaxaci. Přibyl zde nový stojan pro dramatické hry, který byl již v loňském roce velmi oblíbený. Lego i lego duplo je nově a přehledně uspořádáno do společného centra.

Ve třídě Sluníček je relaxace přizpůsobena individuálním potřebám dětí. Každé dítě má vlastní matraci, deku i polštář umístěnou ve vlastní poličce označené fotografií. Děti, jež potřebují odpočinek mohou zůstat na lehátku déle, ostatní odchází do třídy, kde probíhá odpolední „hra na školu“ a individuální či skupinové práce s předškolními dětmi.

Mateřská škola vyhovuje trendům moderního předškolního vzdělávání. Kolem budovy je pro děti k dispozici přírodní zahrada plná kreativních, přesto bezpečných prvků, poskytující dětem množství námětů k rozvoji tvořivosti a vlastní osobnosti a umožňující prožít čas strávený v mateřské škole šťastně a spokojeně. Děti jsou vedeny k vnitřnímu utváření pocitu jistoty a bezpečí, zároveň však získávají prostor pro rozvoj samostatnosti a sebedůvěry.